قبل از ورود در بحث شیطان شناسی لازم است كه معنای شیطان را بدانیم و آن اینكه كلمه شیطان دو معنی دارد: یكی معنی لغوی آن است. شیطان از (( شطن )) و(( شاطن )) گرفته شده و هر دو به معنی پلید خبیث پست و موجودی سركش متمرد و نافرمان به كار برده می شوند. به عبارت دیگر به هر چیز مرموز موذی و آزار دهنده گفته می شود. همچنین به معنی منحرف و منحرف كننده و یاغی و طاغی شریر و شرارت كننده دور بودن و دور شدن از حق و حقیقت دور شدن از رحمت و مغفرت الهی و بدخوی و سخت دل بد جنس بد ذات و......... است.

 این معانی و صفات در انسان باشد یا در جن در چهار پا باشد یا وحوش و خزندگان و غیره همه اینها از معانی و مصادیق آشكار شیطان است.

و در اصطلاح دیگری همان است كه بر سر زبان مردم است .وقتی كلمه شیطان گفته می شود ذهن مردم متوجه آن ملعونی می شود كه رو در روی خدا ایستاده و نافرمانی كرد و در برابر آدم (علیه السلام ) سجده نكرد.

و فرد شاخص آن همان كسی است كه در تعریف اصطلاحی به آن اشاره شده آن است كه در میان مردم معروف و مشهور است و آن ابلیس و لشگریان و اعوان و یاوران او هستند. همان كسی كه باعث بدبختی خود و آدم (ع) و باعث بیرون شدن خود و آدم از بهشت شد.


از قدیم الایام  افسانه شیطان همواره انسان ها را در دنیایی از وحشت و ابهام فرو برده است و همچنان ادامه دارد.

می گویند :بچه بازی گوش و نافرمان شیطان اند و همچنین افراد بی دین سركش و منحرف را شیطان اغوا كرده است .هر كار بد فرجامی از وسوسه های شیطان است و در كار بد شیطان دست دارد.

می گویند : شیطان در همه جا هست اعوان و انصارش در همه جا وجود دارند او با همه مردم كار دارد در برابر همه قد علم  می كند هر انسانی  را به بهانه ای فریب میدهد و دامهای گوناگونی در اختیار دارد.

شیطان در ذهن بچه ها عامل وحشت و ترس و وسیله ای برای رام كردن و ترسانیدن آنان است. قصه نویسان برای سرگرمی كودكان از شیطان یك موجود خیالی ساخته و از نخستین سال های زندگی یك شبح وحشتناك و یك قدرت اسرار آمیز در ذهنشان می آفرینند.

میگویند :برای بزرگسالان شیطان عامل فریب و گناه است انسان را به معصیت وا میدارد تمایلات نفسانی را بیدار می كند و موجب سقوط و لغزش انسان می شود خواسته های نا مشروع را پدید می آورد باعث تجاوز و تعدی می گردد شهوات ویرانگر را تحریك می كند خشم و غضب را شعله ور می سازد مصیبت و رنج می آفریند آدمی را به تباهی و فساد می كشاند لجاجت و خود سری را رونق می دهد.

و نیز تمامی این صفات از شیطان و كارهای او است انسان از روی ندامت با فریادی بلند می گوید :نفرین بر شیطان لعنت خدا و ملائكه بر او باد. این شیوه از زمان حضرت آدم علیه السلام معلوم بوده كه شیطان را مسئول هر كاری ناپسند و باعث هر گناهی و معصیت می دانسته اند.

برخی در تعریف او گفته اند :شیطان قدرتی است بسیار نابكار و بدكار روحی است پلید سركش و طغیان گر.

برخی دیگر هم گفته اند: شیطان اسم خاصی نیست تا بر موجودی معین و مشخص دلالت كند و او وجود مستقلی ندارد. اسمی است بی نشان مانند سیمرغ كه وجود خارجی ندارد و هیچ نام نشانی برای او نیست.     

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 6 بهمن 1388    | توسط: sailor    |    | نظرات()